دریافت فایل PDF

تکثیر گل رُز به روش قلمه زنی

قلمه زنی گل رُز می تواند در دو مقطع زمانی اواخر فصل بهار تا اوائل تابستان بعنوان قلمه سبز یا نرم و در اواخر فصل گلدهی با سرد شدن هوا و ریزش برگها بعنوان قلمه سخت انجام گیرد.

قلمه زنی سبز:

1- انتخاب بستر مناسب:

بعنوان بستر مناسب برای قلمه زنی می توان ماسه بادی ، پرلیت ، کوکوپیت + پرلیت ،ورمیکولیت  و یا سایر ترکیباتی که حاوی مواد غذائی کم و زهکشی مناسب باشد را  انتخاب کرد.

خاک مورد نظر را در چهارچوبه های تخته ای یا سینی کشت و یا ... ریخته و با ماله اندکی متراکم نموده و صاف می کنیم و سپس آن را با آب شهری (آب با مواد غذائی کم) آبیاری می کنیم تا کاملا مرطوب شود.

2- انتخاب قلمه ها:

پس از انتخاب شاخه ، آن قسمت از شاخه که دارای برگ های هفت برگچه ای هستند (قسمت زیرین شاخه)را حذف و قسمت وسط شاخه که دارای برگهای پنج برگچه ای هستند را جهت قلمه زنی انتخاب می کنیم.یک برگ پنج برگچه ای با جوانه سالم و متورم را بعنوان قسمت اصلی قلمه انتخاب و در صورت نیاز یک یا حداکثر سه برگچه آنرا بمنظور کاهش عمل تعریق با قیچی می بریم ( هرس برگچه ها ).

برگ دوم و سوم زیر جوانه اصلی را حذف و حدود یک سانتیمتر از زیر آخرین جوانه ، ساقه قلمه را بصورت مورب تحت زاویه 45 درجه برش می دهیم، سپس جوانه بالای برش را با چاقوی تیز برمی داریم تا قلمه آماده کشت شود.

3- کشت قلمه ها:

ابتدا قسمت برش خورده قلمه ها را بصورت خیلی ملایم مرطوب نموده (نباید خیس باشد)و در داخل هورمون ریشه زای ویژه گل رُز (هورمون ریشه زای آرین) حرکت ملایمی می دهیم بگونه ای که حدود 1/5 سانتیمتر از قسمت پائین قلمه به هورمون آغشته شده و سپس آنرا می تکانیم تا از تجمع هورمون روی قلمه اجتناب شود و نهایتا قلمه ها را حدود 5 سانتیمتر داخل بستر کشت که قبلا انتخاب و آماده کشت شده است فرو می بریم.این عمل می تواند بصورت ردیفی و بفاصل حدود 5 سانتیمتر تکرار شود.

پس از اتمام مراحل کار ، باید سینی کشت را به محل سرپوشیده مناسبی که دور از تابش مستقیم نور آفتاب بوده و دارای 70% رطوبت نسبی باشد قرارداد. (ایجاد رطوبت توسط دستگاههای رطوبت ساز) همچنین درصورت محدود بودن تعداد تکثیر می توان با کشیدن چادر نایلونی روی سینی کشت و غبارپاشی مرتب با اسپری دستی شرایط لازم را مهیا کرد.

توضیحات:

1-بستر کشت در طول دوره نباید خشک یا پر آب باشد.

2-برگهای قلمه ها بایستی حداقل 10 روز از شادابی کامل برخوردار باشند(اسپری مرتب آب).

3-آب مورد استفاده در دو هفته اول کشت بایستی آب شهری یا آبی که دارای املاح پائین باشد.

4-درصورت ایجاد شرایط مناسب و استفاده از هورمون مخصوص آرین ریشه های قلمه ها بعد از دو هفته قابل رویت خواهد بود.

5-انتقال قلمه ها به محل اصلی یا گلدان می تواند بعد از 4 هفته انجام گیرد.

6-از هفته سوم به بعد جهت تداوم رشد سالم از کود مخصوص آرین طبق توضیحات روی بسته بندی استفاده نمائید.

شما می توانید با مراجعه یا تماس مستقیم اقلام مورد نیاز خود را از قبیل هورمون ریشه زا ،کود مخصوص ، خاک بستر و... از طریق این مجتمع تهیه نمائید.

تهیه و تنظیم رسول مهندس نژاد

  • تبریز، جاده آذرشهر، بعد از پلیس راه، جنب پل هوائی خسروشهر، جاده آبرسانی زرینه رود به سمت آذرشهر، بن بست رُز، پلاک 2
  • 041-3244-2471
  • 041-3244-0414
  • 0914-1157-752
  • بمدیریت مهندس نژاد
  •  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.